اخبار > مراسم تقدیر از برترین ها در آزمایشگاه های دانشگاه خلیج فارس برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

روز آزمایشگاه

مراسم تقدیر از برترین ها در آزمایشگاه های دانشگاه خلیج فارس برگزار شد

15.00

 مراسم تقدیر از برترین  کارشناسان آزمایشگاه­های آموزشی و پژوهشی دانشگاه خلیج فارس برگزار شد. در این برنامه که به همت آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صورت گرفت،  در ابتدا دکتر عصفوری معاون پژوهش و فناوری دانشگاه بیان کردند: این نشست جهت دیدار کارشناسان آزمایشگاه­های آموزشی و پژوهشی با هیات رییسه دانشگاه و روسای دانشکده­ها است که به مناسبت تولد حکیم اسماعیل جرجانی مولف ذخیره خوارزمشاهی و از نویسندگان و طبیبان بنام ایرانی و بنیان‌گذار کار آزمایشگاهی که به هفته آزمایشگاه در ایران  نام گرفته، تشکیل شده است.

     در این نشست معاون پژوهش و فناوری دانشگاه  افزود: ما کار بر روی آزمایشگاه با تاسیس و راه اندازی آزمایشگاه مرکزی و تجهیز ، تعمیر و ارتقاء آزمایشگاه های مختلف آموزشی و پژوهشی را از دوسال پیش شروع کرده­ایم و اگر همین روند توسعه را ادامه دهیم، در آینده جایگاه مناسبی به لحاظ زیرساخت پژوهشی  در آزمایشگاه­ها  دست خواهیم یافت.

دکتر عصفوری از جمله اقدامات دیگر این حوزه در حوزه آزمایشگاه ها را راه اندازی دوره های ایمنی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ذکر کرد و بیان کرد که ما برنامهHSE   را به همین کیفیت و جدیت دنبال خواهیم کرد، زیرا  ایمنی در آزمایشگاه ها یکی از  مهمترین اصول کار در این محیط­ها است و ما ملزم به انجام این کار هستیم. وی گفت البته ما برای ادامه این روند در آزمایشگاه ها، به تزریق منابع مالی بیشتری نیاز داریم.

در ادامه این جلسه، دکتر پرویز حاجیانی معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه  زیرساخت­های آزمایشگاهی را نیاز آموزش باکیفیت در دانشگاه­ها دانست و گفت: آموزش مبتنی بر کار عملی در آزمایشگاه و بازدیدهای میدانی از تاسیسات و مراکز علمی یکی از اولویت‌های کاری دانشگاه است. معاون آموزشی و تحصیلات دانشگاه در این نشست همچنین گفت: آموزش هدفمند و با کیفیت بدون کار عملی و آزمایشگاهی معنی ندارد، چرا که فرد خلاق و کارآفرین از همین حوزه ها رشد می کند. وی همچنین  افزود: ما  نیازمند آزمایشگاه­های مدرن و پیشرفته برای تاکید بیشتر بر آموزشهای مبتنی بر تجربه هستیم، چرا که رسالت آموزش عالی تربیت دانش آموخته با کیفیت و کارآفرین است و برای رسیدن به این هدف راهی جز تقویت آزمایشگاه ها نداریم.

این نشست  با پرسش و پاسخ کارشناسان آزمایشگاه­ها که همراه با پیشنهادات در جهت بهبود ارتقا سطح کارایی و تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی بود ادامه یافت .

در ادامه این برنامه  دکتر مصلح رییس دانشگاه ضمن تبریک اعیاد شعبانیه بیان کرد:  ما برنامه زیادی برای بروزرسانی آزمایشگاه ها انجام داده ایم، هرچند کافی به نظر نمی رسد. اما امیدواریم در سال جاری نیز بتوانیم بخش­های بیشتری از این نوع  کارها را انجام دهیم. رییس دانشگاه خلیج فارس گفت: ما با محدویت منابع، امکانات و فرسودگی تجهیزات آزمایشگاهی  روبرو هستیم، که بهسازی آنها در توان مالی دانشگاه در کوتاه مدت نیست.

دکتر مصلح اشاره کردند: معتقدم زنده و پویا بودن دانشگاه وابسته به وجود آزمایشگاه­های مدرن و مجهز و جدید است. رویکرد ما حرکت به سمت دانشگاه نسل سوم و چهارم است و این نوع از دانشگاه­ها، نبض حیاتشان به کارهای آزمایشگاهی و کارگاهی وابسته است.

رییس دانشگاه خلیج فارس ضمن تاکید بر تغییر رویکرد ها در آموزش عالی با کیفیت درحرکت به سمت  تلفیق کارهای تئوری با عملی، گفت: فعالیت­های آموزشی در آزمایشگاه باید تقویت شود، زیرا  تشکیل کلاس به شیوه سنتی مربوط به نسل­های گذشته دانشگاه است و دیگر منسوخ شده است. دکتر مصلح در ادامه خاطر نشان ساخت: کارکرد تکمیلی که هویت حرفه­ای ما را شکل می دهد به آزمایشگاه ها وابسته است. ما باید در فعال سازی همه امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی همت گماریم تا از این امکانات به نحو شایسته ای استفاده شود. دکتر مصلح تاکید کرد ما باید به کانون نوآوری و کارآفرینی در کشور تبدیل شویم و این مهم نیازمند تلاش همه ماست. رییس دانشگاه خلیج فارس در ادامه این نشست به هسته محور شدن آزمایشگاه ها تاکید کرد و گفت: در کنار هر آزمایشگاه باید یک تیم پژوهشی فعال حضور داشته باشد. این تیم ها باید حلقه ی ارتباط ما با  صنعت باشند و  مسایل و مشکلات جامعه را شناخته و آنها را حل کنند. در ادامه  دکتر مصلح با محور قرار دادن فعالیت­های آزمایشگاه ها به نکات زیرتاکید کرد:

- آزمایشگاه ها باید جهت­گیری بازارمحور داشته و با کمک هسته­های پژوهشی سعی در حل مسایل و مشکلات جامعه داشته باشند.

- آزمایشگاه­ها باید به کانون خدمات تبدیل شده و توجه خود را به سرویس­دهی به بیرون از دانشگاه متمرکز کنند.

- کارشناسان آزمایشگاه­ها باید ارتقاء مهارت حرفه­ای یافته تا با نیاز بازار و تجهیزات جدید همگام باشند.

- ارزیابی عملکرد در آزمایشگاه­ها باید فعال شود و تجهیز و بهسازی باید در حوزه هایی صورت گیرد که خدمات داخلی و بیرونی بیشتری ارائه کرده اند.

در انتها به پنج نفر از کارشناسان نمونه که با نظر دانشکده ها انتخاب شده بودند، لوح یادبودی اهدا شد. خانم اسما حسینی از پژوهشکده خلیج فارس، خانم معصومه پاکار از دانشکده علوم پایه، آقای سید علی جعفری از آزمایشگاه مرکزی، آقای حسین دهقان و مسعود فرامرزی به ترتیب از دانشکده های مهندسی و کشاورزی و منابع طبیعی انتخاب شدند.


 


 


٠٧:٤٩ - دوشنبه ٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ١٧٥٨    /    تعداد نمایش : ٤٥٩آمار بازدید
 بازدید امروز : 53
 کل بازدید : 98565
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت به دانشگاه خلیج فارس تعلق دارد.